Bike Jamboree – rowerowa sztafeta dookoła świata

Bike Jamboree 2017-2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było – to rowerowa sztafeta dookoła świata! Pierwsza grupa kilkudziesięciosobowej sztafety wystartowała 27 maja 2017, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA (lato 2019), a potem wrócić do Polski. Z Gdańska do Gdańska: 35 tys. km, 34 etapy, 21 krajów. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Po co? By promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting.

Czym jest Bike Jamboree?

Bike Jamboree to historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych – by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Ruszamy w podróż, by dać sobie i innym okazję do przeżycia wspaniałej przygody. Przy okazji chcemy pokazać, że skauting to niebywale ciekawy ruch społeczny angażujący młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. Ludzi, którzy potrafią ze sobą współpracować niezależnie od sytuacji politycznej na świecie, aktywnie działają na rzecz pozytywnych zmian w swoim otoczeniu – mówi Anna Śledzińska, jedna z organizatorek międzynarodowej sztafety.

Trasa Bike Jamboree
Z Gdańska przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na „końcu świata” Jakucję i Czukotkę. W okolicach cieśniny Beringa przeprawimy się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej. Będziemy kontynuować wyprawę drogami dziewiczej Alaski, północnej Kanady oraz zachodniej i centralnej części Stanów Zjednoczonych. Ze Wschodniego Wybrzeża „przeskoczymy” do Zachodniej Europy, by zakończyć na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

35 tysięcy kilometrów w 34 etapach
By zaangażować w nasze przedsięwzięcie jak najwięcej osób, jedziemy dookoła świata sztafetą. Trasę wyprawy podzieliliśmy na 34 etapy. W każdym etapie (z kilkoma wyjątkami) bierze udział czterech uczestników z Polski, do których dołączają rowerzyści z krajów przez które przejeżdża sztafeta. Składy kolejnych etapów spotykają na trasie, przekazując sobie rowery, sprzęt biwakowy oraz sztafetową pałeczkę. Coraz dalej na wschód, coraz bliżej celu.

Czy mogę dołączyć do sztafety?
Bike Jamboree to okazja, by wziąć udział w rowerowej podróży dookoła świata, wyjeżdżając tylko na miesiąc, a przy tym – spotkać wyjątkowych ludzi, przeżyć arcyprzygodę i sprawdzić się w warunkach, które pozwolą każdemu naprawdę poznać samego siebie.
Kręgosłupem sztafety są liderzy poszczególnych etapów. Tak było podczas Rowerowego Jamboree 2015 do Japonii, tak samo będzie i teraz. To liderzy sprawiają, że wokół projektu wytwarza się energia, że jest ciekawie, różnorodnie i twórczo.

WORLD SCOUT JAMBOREE
Światowe Jamboree Skautowe odbywa się co cztery lata w innym miejscu na świecie i jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślonym dla młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza organizacja pozarządowa na świecie, która zrzesza kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree Skautowe jest organizowane przez narodową organizację skautową – członka WOSM (w Polsce jest nim ZHP), która została wybrana przez Światową Konferencję Skautową. 40 000 uczestników, 65 000 odwiedzających, dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie, uniwersalny wymiar jamboree, jako miejsca, gdzie w realnym działaniu wypełnia się idea „pokoju i braterstwa ponad narodami”. Więcej o najbliższym WSJ, które odbędzie się latem 2019 w Zachodniej Wirginii tutaj: https://www.2019wsj.org).

Historia Bike Jamboree

Jakkolwiek nieskromnie by to nie zabrzmiało, jesteśmy ekspertami w organizacji międzykontynentalnych sztafet rowerowych. Specjalizacja to, owszem, dość wąska, za to naprawdę znamy się na tym, co robimy.
W latach 2009-2012 zorganizowaliśmy i z powodzeniem zrealizowaliśmy wyprawę sztafetową Afryka Nowaka śladami polskiego podróżnika i reportera, Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę. W marcu 2012 roku Kapituła Kolosów, uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu sztafecie Nagrody Specjalnej, nazwała to przedsięwzięcie „unikalnym w skali Polski i świata”, zaś miesiąc później Martyna Wojciechowska wręczając uczestnikom wyprawy nagrodę Travelera w kategorii „Podróż roku” powiedziała, że to „jeden z najciekawszych projektów podróżniczych ostatniej dekady”. W wyprawie wzięło udział 151 osób.

W 2015 roku, już wspólnymi siłami Stowarzyszenia Afryka Nowaka i Fundacji Światowe Jamboree, zorganizowaliśmy Rowerowe Jamboree 2015 – rowerową sztafetę z Polski do Japonii. W 7-miesięcznej podróży przez 13 krajów wzięło udział łącznie 56 osób, które zmieniały się na trasie następujących po sobie 9 etapów. Razem pokonaliśmy na rowerach ponad 12 tys. km z Warszawy do Yamaguchi, by w spektakularny sposób dotrzeć na odbywające się tam latem 2015 roku XXIII World Scout Jamboree.

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Fundacja Światowe Jamboree
Stowarzyszenie Afryka Nowaka

PARTNERZY:
Kross S.A.- polski producent rowerów
Crosso – polski producent sakw rowerowych
Primus (Fenix Eastern Europe GmbH) – producent sprzętu outdorowego
Pajak (PSS Ewa Piątkowska-Pająk Pajak-Sport) – polski producent odzieży puchowej
CST Polska – producent opon
Marabut sp. z o.o. – polski producent namiotów
Medyk Rescue Team – grupa ratownictwa specjalistycznego
BCM Nowatex – polski producent odzieży sportowej

PATRONATY MEDIALNE:
National Geographic Traveler – magazyn podróżniczy
Rowertour – magazyn rowerowy
Radio Czwórka – polska rozgłośnia internetowa (w trakcie potwierdzania)

PATRONAT HONOROWY:
Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Anna Nowosad

KONTAKT

www: http://bikejamboree.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/BikeJamboree/
Instagram: https://www.instagram.com/bike_jamboree/