FAQ

1.Kilka osób z mojej drużyny chce pojechać na Jamboree. Ale na pewno nie damy rady zebrać ekipy na 10 osobowy zastęp.Jeżeli udało wam się zebrać kilka chętnych osób, jednak wiecie, że nie uda wam się zebrać wymaganej liczby 9 +1, spróbujcie poszukać osób w podobnej sytuacji w sąsiednich środowiskach lub poinformujcie nas o tym, pomożemy wam znaleźć osoby, które chętnie dołączą do waszej grupy, gdyż nie mają możliwości wyjechać z własnym środowiskiem.

2.Bardzo chcę pojechać na jamboree, ale w moim środowisku nie ma chętnych osób, z którymi można by było stworzyć zastęp.Nie prowadzimy rekrutacji indywidualnej. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w sąsiednich środowiskach (w hufcu/chorągwi) nie tworzy się właśnie zastęp, do którego możesz dołączyć. Jeśli to nie zda egzaminu, poinformuj nas o tym, wpiszemy cię na naszą listę kontaktową i podpowiemy twoje namiary najbliżej zlokalizowanym zastępom, które będą miały jeszcze wolne miejsca lub przekażemy Ci informacje do kogo możesz się zwrócić.

3.Czy członkowie IST mogą dotrzeć na teren zlotu samodzielnie?
W przypadku członków IST przewidujemy możliwość samodzielnego dotarcia na teren zlotu. Różnica w kosztach w stosunku do pierwotnie podanej kwoty zostanie podana po negocjacjach z przewoźnikiem. Dodatkowo członkowie IST, którzy zdecydowali się na samodzielny transport zobowiązani są dotrzeć na teren zlotu i opuścić go w wynegocjowanym z organizatorami terminie.

4.W dniu rozpoczęcia zlotu będę miał skończone 13/18 lat, czy pomimo tego mogę wziąć udział w zlocie jako uczestnik?
Niestety w przypadku ograniczenia wieku uczestników (14-17 lat) nie będzie żadnych wyjątków. Jeśli jesteś za młody, żeby uczestniczyć w zlocie, nie przejmuj się, zloty odbywają się co 4 lata, w związku z powyższym będziesz miał jeszcze okazję podczas 25 Skautowego Światowego Jamboree w Korei Południowej. Jeżeli jednak przekroczyłeś wiek graniczny, dołącz do IST.

5.Czym jest IST i jak mogę zostać członkiem IST
IST – International Service Team – to międzynarodowa grupa pracy, czyli międzynarodowy zespół osób, które w trakcie zlotu będą dbały o jego prawidłowy przebieg, wykonując różne prace zlecone przez organizatorów a niezbędne do codziennego funkcjonowania na jego terenie. Katalog prac, jakie będą wykonywali członkowie podczas trwania zlotu, zostanie udostępniony w późniejszym terminie. Warunki konieczne do spełnienia oraz zasady zgłoszeń dostępne tu

6.Jak dostaniemy się na teren zlotu
Komenda kontyngentu organizuje transport lotniczy dla uczestników i IST. Szczegóły będą podane w 2018 roku po podpisaniu umów z przewoźnikami.

7.Co będziemy robić na Jamboree?
Program na jamboree podzielony na off-site i on-site.
• On-site to zajęcia na terenie zlotu. Są zazwyczaj podzielone na dwa bloki – przed i po obiedzie.
• Off-site to zajęcia, które odbywają się poza terenem zlotu. Na takie zajęcia jest zorganizowany dojazd a wszystko odbywa się pod ścisłą opieką organizatorów. Jeśli zajęcia są dłuższe i nie mieszczą się w bloku między posiłkami jest zorganizowany suchy prowiant lub wyżywienie. Zajęcia off-site stwarzają większe możliwości programowe i krajoznawcze, które nie możliwe są na terenie zlotu ze względu na jego zamknięty charakter.
• Sprawa zapisów na zajęcia wygląda różnie – część jest wylosowana, część zastępowi lub drużynowi będą mogli wybrać podczas zlotu. O wszystkim zostaniecie poinformowani na odprawach w czasie zlotu.
• Dużo czasu podczas Jamboree to czas nie zagospodarowany narzuconymi zajęciami. Można wtedy korzystać z atrakcji na terenie zlotu – brać udział w zajęciach organizowanych przez kontyngenty, czy drużyny, zwiedzać teren, czy namioty narodowe. To czas na poznanie skautów z innych krajów.